Samozatrudnienie w Polsce oznacza prowadzenie własnej działalności gospodarczej przez osobę fizyczną. W jej ramach świadczysz usługi lub wykonujesz pracę na rzecz innych firm lub klientów, zamiast być zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Samozatrudniony staje się przedsiębiorcą, który działa na własny rachunek, odpowiada za organizację pracy, finanse, a także odprowadza podatki i składki ubezpieczeniowe we własnym zakresie. W Polsce formalizuje się je poprzez rejestrację jednoosobowej działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wybór samozatrudnienia może mieć szereg korzyści, które zachęcają do podjęcia tej formy działalności. Niestety zdarza się, że Urząd Skarbowy kwestionuje taką formę działalność. Z jakiego powodu i w jaki sposób? Dowiedz się więcej na ten temat właśnie w tym artykule.
Samozatrudnieni przedsiębiorcy często korzystają z niższych obciążeń podatkowych i ubezpieczeniowych niż osoby zatrudnione na umowę o pracę. Dla wielu przedsiębiorców kluczowe jest także to, że mogą płacić podatek liniowy o stawce 19%, który jest atrakcyjny przy wyższych dochodach. Często też korzystne jest skorzystanie z ryczałtu 8,5%. Taki sposób prowadzenia działalności daje też większą elastyczność w organizacji pracy. Przedsiębiorca sam decyduje, kiedy i gdzie pracuje oraz z kim nawiązuje współpracę. Można także odliczać różne koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej od podstawy opodatkowania, takie jak sprzęt, samochód, szkolenia, a także wydatki na usługi (np. telefon, internet). To pozwala na optymalizację podatkową, której standardowo na etacie nie można wykonać.
Urząd Skarbowy może podważyć samozatrudnienie w przypadkach, gdy uzna, że działalność gospodarcza nie spełnia kryteriów określonych w polskim prawie i faktycznie przypomina stosunek pracy. Tutaj najczęściej wystąpi to w przypadku, gdy:
Jeśli Urząd Skarbowy stwierdzi, że te warunki są spełnione, może uznać, że przedsiębiorca nie prowadzi rzeczywistej działalności gospodarczej, a jego samozatrudnienie jest tylko formalnością służącą uniknięciu wyższych kosztów pracy. W takim przypadku może dojść do nałożenia kar, a także obowiązku zapłaty zaległych składek ZUS oraz podatków. Ponadto samozatrudnienie opiera się na założeniu, że przedsiębiorca działa na własny rachunek i może współpracować z wieloma klientami. Jeśli samozatrudniony świadczy usługi tylko dla jednego podmiotu i jego dochody pochodzą wyłącznie z jednego źródła, Skarbówka może podważyć status działalności gospodarczej, uznając, że samozatrudnienie jest fikcyjne i służy jedynie optymalizacji podatkowej.
Urząd skarbowy często kwestionuje działalność jednoosobowych przedsiębiorców, zwłaszcza tych, którzy wybrali ryczałt jako formę opodatkowania, twierdząc, że ich działalność gospodarcza jest fikcyjna i powinna zostać zakwalifikowana jako umowa o pracę. W rzeczywistości jednak częściej takie kontrole przeprowadza Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), niż urząd skarbowy. Temat ten pojawił się już wcześniej w kontekście tzw. „testu przedsiębiorcy”, który miał na celu sprawdzenie, czy dana osoba faktycznie prowadzi działalność gospodarczą, czy jedynie unika opodatkowania, wybierając np. 8,5% ryczałt i czerpie z tego korzyści zarówno ona, jak i jej pracodawca.
Na podstawie doświadczeń z tego typu spraw, wyróżniłem siedem działań, które mogą pomóc w ochronie przed takimi kontrolami i stanowić argumenty na ich obronę. Warto także zmienić formę umowy zawczasu, by uniknąć ewentualnych problemów prawnych.
Kluczowe jest zapewnienie, że działalność gospodarcza ma rzeczywisty, zróżnicowany charakter. W praktyce zakres świadczonych usług musi różnić się od tych, które były wykonywane na podstawie umowy o pracę. Odpowiednia dokumentacja i dowody na realizację różnych zleceń mogą skutecznie chronić przed negatywnymi konsekwencjami kontroli. Jeśli zastanawiasz się jak zabezpieczyć się przed Urzędem Skarbowym – napisz do mnie. Przeanalizuję Twoją sytuację i dopasuje możliwie najbardziej korzystne rozwiązanie bezpośrednio do Twoich potrzeb.
Autor: Rafał Kufieta