Ryczałt to forma opodatkowania, która polega na uiszczeniu stałej stawki podatku od przychodów, niezależnie od rzeczywistych kosztów poniesionych w celu osiągnięcia tego przychodu. Podatek w tej formie wybierany jest ze względu na m.in. stałą stawkę, która jest ustalona i nie zmienia się w zależności od poniesionych kosztów. Ryczałt jest też popularny wśród przedsiębiorców ze względu na prostotę rozliczeń z fiskusem. Nie ma potrzeby prowadzenia szczegółowej ewidencji kosztów. Z drugiej strony podmiot nie może odliczać kosztów uzyskania przychodu, co oznacza, że wszystkie wydatki związane z działalnością nie wpływają na wysokość podatku. Kiedy skorzystasz z ryczałtu 8,5%? Więcej na ten temat dowiesz się właśnie w tym artykule.
Ta stawka dotyczy dyrektora finansowego oraz dyrektora administracyjnego. Dyrektor finansowy może opodatkować się ryczałtem w wysokości 8,5%. To bardzo korzystne, gdy stawki rynkowe takiego wynagrodzenia to od 100 tys. do nawet 300 tys. zł rocznie. Otrzymaliśmy w tej kwestii interpretację podatkową, zgodnie z którą do ryczałtu 8,5% wymagane jest, aby w umowie został wyszczególniony poniższy zestaw obowiązków:
Oznacza to, że jeśli w Twojej umowie znajdują się takie działania, to jako dyrektor finansowy możesz ubiegać się o objęcie 8,5% stawką ryczałtu. Nie każdy może wybrać opodatkowanie w tej formie, więc warto z tego korzystać. Szczególnie jeśli spełniasz wskazane kryteria.
Każdy przedsiębiorca rozważający przejście na ryczałt powinien dokładnie przeanalizować, czy taka forma opodatkowania będzie dla niego korzystna, biorąc pod uwagę specyfikę swojej działalności i planowane przychody. Na pewno warto, gdyż ryczałt często wiąże się też z mniejszą ilością obowiązków sprawozdawczych i administracyjnych. Dodatkowo dla niektórych przedsiębiorstw ryczałt może być bardziej korzystny finansowo niż tradycyjne formy opodatkowania, zwłaszcza gdy faktyczne koszty działalności są niskie w stosunku do przychodów. Skorzystanie z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych może być korzystne w różnych sytuacjach. Oto kilka przypadków, kiedy warto rozważyć tę opcję:
Ryczałt zapewnia większą przewidywalność podatkową. Znasz doskonale stawkę procentową od przychodów, więc łatwiej przewidzieć, ile podatku będziesz musiał zapłacić. Oznacza więc z pewnością prostszą i szybszą ścieżkę rozliczeń. Ponadto w niektórych branżach, gdzie marże są wysokie, a koszty operacyjne stosunkowo niskie, ryczałt może być znacznie bardziej opłacalny niż standardowe formy opodatkowania.
Przed podjęciem decyzji o przejściu na ryczałt, skonsultuj swój pomysł z wykwalifikowanym księgowym. Warto szczegółowo ocenić, czy ta forma opodatkowania będzie korzystna w przypadku Twojej koncepcji biznesowej i finansowej. Proponuję, aby skontaktować się ze mną w tej sprawie mailowo. Opisz mi wszelkie detale, a ja postaram się na ich podstawie dopasować możliwie najbardziej korzystne rozwiązanie do Twoich potrzeb. Zapraszam do kontaktu.
Autor: Rafał Kufieta