Benefity dla pracownika to dodatkowe świadczenia pozapłacowe oferowane przez pracodawcę. Mają na celu zwiększenie atrakcyjności miejsca pracy, poprawę satysfakcji i motywacji pracowników oraz przyciągnięcie i zatrzymanie talentów w firmie. Benefity mogą przybierać różne formy, od finansowych po niefinansowe i są dostosowane do potrzeb pracowników. Przykładem będą m.in. Pakiety medyczne LuxMed i Medicover, czyli popularne formy dodatkowych świadczeń zdrowotnych oferowanych przez pracodawców w Polsce. Zapewniają one pracownikom dostęp do szerokiego zakresu usług medycznych, co ma na celu poprawę ich zdrowia i samopoczucia. Dodatkowo zwiększają atrakcyjność firmy jako pracodawcy. Niejednokrotnie jednak przez ich wprowadzenie przedsiębiorca ma na myśli wrzucenie takiego pakietu w koszty. Nie jest to jednak tak oczywiste, jak może się wydawać. Czy wrzucisz LuxMed lub Medicover w koszty? Dowiedz się więcej na ten temat właśnie w tym artykule.
Przedsiębiorca może oferować pakiety medyczne pracownikom na kilka sposobów. Przykładowo opłaca on pełny koszt pakietów medycznych jako dodatkowy benefit dla pracowników. Jest to popularna forma motywowania i zatrzymywania pracowników szczególnie w dużych firmach. Ponadto pracodawca może też pokryć część kosztów pakietu medycznego, a resztę opłat zostawić pracownikom. Taki model współfinansowania jest elastyczny i może być dostosowany do budżetu firmy. Oprócz tego firmy medyczne współpracują także na zasadzie indywidualnych umów oraz dobrowolnych ubezpieczeń grupowych. Wtedy w firmie można zaoferować możliwość przystąpienia do grupowego ubezpieczenia zdrowotnego, gdzie pracownicy sami decydują, czy chcą skorzystać z oferty i sami opłacają składki. Oferowane są wtedy korzystniejsze warunki z dostawcą usług medycznych.
Głównie ze względu na to, że oferty benefitów zdrowotnych mogą przyciągnąć lepszych kandydatów do pracy. Pracownicy z dostępem do szybkiej opieki medycznej mają krótsze okresy nieobecności, a także są efektywniejsi w pracy. Szybki dostęp do lekarzy i diagnostyki z kolei skraca ich stres oraz minimalizuje koszty, które wydawałoby się mogą zostać przeniesione na pracodawcę. Czy jednak faktycznie można wrzucić świadczenia medyczne dla pracowników w koszta?
Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że pakiety medyczne nie są zaliczane do kosztów uzyskania przychodu. Co do zasady podatnik jest zobowiązany wykazać przychód w momencie otrzymania od kontrahenta świadczenia. zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT w kosztach uzyskania przychodów można zakwalifikować te koszty, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania bądź zabezpieczenia źródła przychodów, a wydatki na zakup pakietów medycznych dla przedsiębiorcy nie zostały ujęte w art. 23, który jest swoistym wykluczeniem. Niestety jednak organy podatkowe często podobne wydatki klasyfikują jako wydatki o charakterze prywatnym. Wiele kwestii w tym zakresie pozostaje więc nieco skomplikowanych. Wydawałoby się, że w przypadku jednak pakietów medycznych dla pracowników, mogą stanowić koszt uzyskania przychodu i zmniejszać podstawę opodatkowania pracodawcy. W ostatnim czasie pojawiła się przykładowo interpretacja podatkowa, w której wskazano, że spółki sponsorujące udziałowcom, członkom zarządu oraz pracownikom na b2b świadczenia wpisujące się w pakiety medyczne – mogą te koszty wydatkować nawet na estońskim CIT. Nie będzie to ukryty zysk i nie zapłacą więc jeszcze raz za to podatku.
Proponuję więc, abyś napisał do mnie maila. Opisz mi dokładnie czego potrzebujesz, a także załącz swoje wątpliwości w odniesieniu do wprowadzenia świadczeń medycznych. Zagadnienie z perspektywy podatkowej jest nieco skomplikowane. Postaram się jednak znaleźć możliwie najbardziej korzystne rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb. Zapraszam do kontaktu.
Autor: Rafał Kufieta