Wraz z pojawieniem się Nowego Polskiego Ładu ustawodawca zwrócił się ku przedsiębiorcom i wprowadził korzystne z ich perspektywy zmiany. W tym przypadku modyfikacją, na którą wszyscy czekali, jest możliwość jednoczesnego zastosowania ulgi IP BOX wraz z ulgą B+R. Dotychczas wspólne zastosowanie obu optymalizacji podatkowych nie było możliwe. Na czym polega to rozwiązanie? Kto może na tym skorzystać i na jakich zasadach? Dowiedz się właśnie w tym artykule!
Obecnie na podstawie nowych regulacji, jako przedsiębiorca możesz cieszyć się możliwością zastosowania 5% stawki podatkowej. Dotyczy to zarówno kwestii podatku dochodowego, jak i rozliczania kosztów kwalifikowanych pochodzących z działalności badawczo-rozwojowej. Zastosowanie ulgi B+R polega na tym, że w pierwszej kolejności od przychodu odliczasz koszty kwalifikowane – ich kategoryzacja została uregulowania za pomocą ustawy. Następnie te same koszty należy odliczyć od uzyskanego dochodu. Nowością w tym zakresie jest właśnie możliwość zastosowania 5% podatku dochodowego.
W trakcie spotkań z moimi klientami zawsze zaznaczam konieczność wystąpienia o interpretację indywidualną. Dlaczego? Co do zasady w kwestii wdrożenia ulgi IP BOX i B+R mamy do czynienia z 3 głównymi powodami:
Wraz z końcem roku podatkowego nie musisz martwić się wyborem jednej z dwóch preferencji. Aktualizacja przepisów wyposażyła przedsiębiorców w prawo do równoczesnego zastosowania obu ulg. Obecnie jako podatnik, którego dochody pochodzą z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także podmiotu korzystającego z odliczenia w ramach ulgi badawczo-rozwojowej – jesteś uprawniony również do zastosowania ulgi IP BOX. Jest to jedna z bardziej korzystnych możliwości, której zastosowanie dotychczas nie było możliwe.
Jeżeli zdecydujesz się na łączne zastosowanie obu preferencji, musisz wiedzieć o istnieniu pewnego niuansu. Polega on na tym, że z ulgi IP BOX i B+R możesz równocześnie skorzystać wyłącznie w rozliczeniu rocznym. Upraszczając – nie wykorzystujesz na bieżąco wspomnianych ulg podatkowych. Robisz to za pośrednictwem comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy.
Stale pojawiające się w związku z nowymi regulacjami pytania i wątpliwości, są jak najbardziej zrozumiałe. Obecnie coraz częściej zgłaszają się do mnie klienci, z problemem dotyczącym zastosowania odpowiedniej preferencji podatkowej w stosunku do charakteru ich działalności. Każde przedsiębiorstwo jest inne, dlatego do sprawy należy podejść w sposób indywidualny. Jeśli planujesz skorzystać z ulgi IP BOX i B+R, ale nie wiesz jak dostosować nowe przepisy do swoich potrzeb – skontaktuj się ze mną! Umówimy spotkanie, a ja zajmę się wszelkimi formalnościami w Twoim imieniu. Zapraszam do kontaktu!
Autor: Rafał Kufieta