Fundacja rodzina jest stosunkowo nową instytucją w polskim systemie prawnym. Wprowadzona została w celu umożliwienia rodzinom lepszego planowania sukcesji w przypadku biznesów i ochrony majątku. Fundacja rodzina umożliwia zabezpieczenie przed ryzykiem rozproszenia takiego majątku, które może nastąpić na skutek dziedziczenia. Przekazanie majątku do fundacji rodziny pozwala na utrzymanie kontroli nad nim przez wyznaczone osoby (zarząd fundacji), nawet po śmierci fundatora. Jaka jest jednak kolejność wnoszenia majątku do fundacji rodzinnej? Dlaczego jest to istotne i na czym to polega? Dowiedz się więcej na ten temat właśnie w tym artykule.
Nasze doświadczenia związane z rejestracją fundacji rodzinnych spowodowały powstanie kilku konkluzji. Dotyczą one przede wszystkim kolejności wnoszenia majątku, a także jak kolejność rejestracji powinna wyglądać. Fundacja rodzinna to twór, który wedle przepisów charakteryzuje się kapitałem zakładowym w wysokości 100 tys. zł. Można go wnieść w postaci gotówki, przelewu bądź majątku: na przykład mieszkania lub innego typu nieruchomości. Jeśli zakładasz fundację rodzinną, to występuje jednak problem z założeniem rachunku bankowego. Żeby założyć konto, w większości banków trzeba podać NIP, numer REGON, czasami wniosek o rejestrację do sądu właśnie fundacji rodzinnej. Powoduje to, że samo założenie rachunku następuje po wydaniu numeru NIP-u, czyli z perspektywy czasu – po dwóch tygodniach. Czas ten pozostaje jednak uzależniony od Urzędu Skarbowego, od chwili podpisania aktu notarialnego.
Nie zawsze jednak mamy dwa tygodnie. Jeżeli chcesz szybciej zarejestrować fundację rodziną bez NIP, to do założenia rachunku bankowego, pierwszy kapitał zakładowy warto wpłacić w gotówce. Jest taka możliwość. Możesz oświadczyć, że dokonujesz pokrycia kapitału zakładowego i jest to stosunkowo proste oświadczenie. W treści wskazujesz, że jako prezes zarządu oświadczasz, że kapitał zakładowy zostaje pokryty w całości poprzez wpłatę gotówki do kasy. Właściwie, jest to przełożenie pieniędzy z jednej kieszeni do drugiej, ale formalnie KRS wymaga takiego oświadczenia o pokryciu kapitału zakładowego. Wtedy rejestracja przebiega szybciej, bez potrzeby uzyskiwania rachunku bankowego na tym etapie. Późniejszy majątek może zostać dokonany później już po pełnej rejestracji fundacji rodzinnej. Nie ma znaczenia czy są to nieruchomości, czy też większa wpłata.
Na ten moment fundacja rodzinna jest nowym tworem w polskiej przestrzeni prawnej. Oznacza to, że warto skonsultować ze specjalistą. Pozwoli to dopasować potrzeby Twojej działalności do możliwości fundacji rodzinnej. Jeśli jesteś zainteresowany jej założeniem, a następnie wniesieniem majątku – napisz do mnie maila. Opisz mi w nim szczegóły swojej działalności i załącz dokumenty, które w Twoim mniemaniu pozwolą mi się zapoznać z faktami dotyczącym Twojego biznesu. Na tej podstawie dokonam analizy i postaram się dopasować możliwe rozwiązania do Twoich potrzeb.
Autor: Rafał Kufieta