Logotyp to graficzne przedstawienie nazwy, marki lub firmy, często stworzone w unikalnym stylu i używane do identyfikacji i promowania danej marki. Jest to kluczowy element identyfikacji wizualnej firmy. Faktura natomiast to dokument księgowy, który jest wystawiany przez sprzedawcę, a który potwierdza sprzedaż towarów lub usług. Zawiera istotne informacje, takie jak dane sprzedawcy i nabywcy, opis sprzedanych towarów lub usług, cenę, podatek VAT oraz termin płatności. Faktury są ważnym elementem zarówno dla ewidencji księgowej, jak i rozliczeń podatkowych. Co łączy oba tematy? Możliwe jest fakturowanie własnej spółki za logotyp. Pozwala to wpłynąć korzystnie na wysokość opodatkowania w określonych sytuacjach. Na czym polega? Kiedy możesz fakturować logotyp? Dowiedz się więcej na ten temat właśnie w tym artykule.
Fakturowanie albo wystawianie rachunku z własnej działalności stanowi pewien sposób na poradzenie sobie z kwestią podwójnego opodatkowania. W większości przypadków wystarczy, że znajduje się on na stronie internetowej lub na fanpage’u. Wystarczy, że jest on faktycznie używany, jest rozpoznawalny i ma jakąś wartość rynkową. Jeżeli te warunki są spełnione, to możesz taki logotypu wydzierżawić jako osoba prywatna do własnej spółki, pobierać wynagrodzenie z tego tytułu i w ten sposób w spółce to jest koszt, a u Ciebie występuje przychód.
Jako osoba fizyczna płacisz tylko 12% podatku dochodowego na skali podatkowej. Jeżeli ten sam znak towarowy, logotyp wytworzysz we własnej działalności gospodarczej i wydzierżawić na fakturze do spółki z o.o., to możesz to opodatkować ryczałtem 8,5-12,5% do kwoty 100 tys. zł rocznych. Czyli najpierw jest 8,5%, następnie od nadwyżki jest 12,5%. Stanowi to korzystne i przede wszystkim legalne rozwiązanie, dające możliwość uniknięcia podwójnego opodatkowania.
Znak towarowy to graficzny symbol, który jest wykorzystywany przez firmy do identyfikacji ich produktów lub usług i odróżnienia ich od konkurencji. Może to być nazwa, logo, symbol, lub inne unikalne cechy wizualne. Znaki towarowe są prawnie chronione, co oznacza, że ich użytkowanie bez zgody właściciela może stanowić naruszenie praw autorskich. Znak towarowy jest ważnym elementem strategii marketingowej, ponieważ pomaga budować rozpoznawalność marki i lojalność klientów. W tym wypadku jednak na ten moment jedynie co do logotypu mamy pewność, że możesz on stanowić rozwiązanie kwestii podwójnego opodatkowania.
Fakturowanie znaku towarowego w formie logotypu wydaje się dość skomplikowanym rozwiązaniem. Pozostaje jednak całkowicie legalne, a więc warto z niego skorzystać. Jeśli nie masz pewności, czy Twój logotyp może być fakturowany, napisz do mnie maila. Przeanalizuję Twoją sprawę i doradzę Ci, w jaki sposób możesz fakturować logo. Jeśli tylko jest to możliwe, opiszę Ci wszystko krok po kroku. Zapraszam do kontaktu.
Autor: Rafał Kufieta